wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG o zębach » Krótka historia zielarstwa, zastosowanie olejków eterycznych w higienie jamy ustnej.

Krótka historia zielarstwa, zastosowanie olejków eterycznych w higienie jamy ustnej.

Data dodania: 03-05-2022
Olejki eteryczne charakteryzuje intensywny zapach i zróżnicowany skład. W ich składzie można znaleźć nawet do kilkuset składników – związków chemicznych zwłaszcza z grupy terpenoidów. Olejki eteryczne mają bardzo skomplikowany skład chemiczny i zdarza się, że stanowią mieszaninę 300 różnych substancji. To „Creme de la creme” tego co da się wyciągnąć z rośliny.


Od dawien dawna ludzie wykorzystywali rośliny rosnące wokół nich zarówno w celach żywieniowych, jak i w celach leczniczych.

Już starożytni Egipcjanie stosowali rośliny lecznicze. W „papirusie Ebersa” opisywano m.in. czosnek, aloes czy też miętę. Znana ze stosowania ziół jest również medycyna chińska – pierwsze opracowania są datowane na XXVIII w p.n.e. Hipokrates z Kos ok 460 – 377 roku p.n.e. opisał około 300 medykanetów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Galen w II wieku n.e. stworzył dziedzinę farmacji – galenikę, naukę o wytwarzaniu leków ze świeżych roślin lub ziół suszonych. Można by długo opisywać historię początków zielarstwa na świecie, jednak należy wspomnieć, że w Polsce w roku 1534 wydano w Krakowie najstarszy polski herbarz – dzieło Stefana Falimirza „O ziołach i mocy ich”. W XIX wieku zaczęto opisywać substancje aktywne w ziołach – niemiecki aptekarz Sertürner zdefiniował morfinę, następnie kolejni badacze wyodrębnili strychninę, chininę, kofeinę czy kokainę. W latach trzydziestych XX wieku nastąpiło odejście od natury w kierunku chemii – zaczęto syntetyzować związki roślinne, jednak niebawem zauważono, że ich stosowanie może powodować szkodliwe objawy niepożądane. W ostatnich latach nastąpił dość silny powrót do ziołolecznictwa. Zaczęto znajdować nowe zastosowanie dla substancji używanych dotąd w zupełnie innym celu. Na przykład kłącze imbiru jedna z najdawniej stosowanych przypraw, w średniowiecznej Europie stosowany był jako składnik leku przeciw zarazie morowej, również jako przyprawa i lek poprawiający trawienie, a ostatnio jako lek przeciwwymiotny, przeciwzapalny, czy regenerujący tkankę chrząstki. Zaobserwowano też działanie obniżające poziom cholesterolu.

 

Polskie łąki - olejki eteryczne


Na polskiej wsi zbierano głównie zioła rosnące dziko na łąkach lub uprawiano je wokół domu – głównie miętę, szałwię, rumianek, nagietek czy piołun. Tradycyjnie zbiorem ziół zajmowały się dojrzałe kobiety, którym przypisywano cechy demoniczne i moc magicznego oddziaływania na otaczającą rzeczywistość. Zioła siane i zbierane przez kobiety miały większą moc, niż zbierane przez mężczyzn. Największą moc miały też zioła zbierane w pobliżu kapliczek, świętych figur, czy krzyży oraz te rosnące na miedzach i rozstajach dróg.
 

Zbieranie ziół - głęboki las - annapapuga.pl



Silne działanie miały też mieć rośliny rosnące głęboko w lesie.

Należy też wspomnieć, że zbiorów nie można było wykonywać na cmentarzach, miejscach zejść piorunów, czy pod drzewami „wisielców”.

 

Zbieranie ziół - szeptucha



Za zbieranie ziół na cudzym polu, można było zostać posądzonym o czary. Zbiory ziół wyznaczały daty świąt kościelnych, fazy księżyca oraz pory dnia.

 

W miarę postępu nauki wyodrębniono substancje czynne zawarte w roślinach.

Dzielą się one na:

- glikozydy – substancje organiczne stanowiące połączenie cukrów prostych z różnymi związkami niecukrowymi (np. flawonami, antocyjanami, fenolami, kumarynami)

- alkaloidy – substancje organiczne, zawierające w swojej cząsteczce jeden lub więcej atomów azotu

- olejki eteryczne – to lotna mieszanina, posiadająca w swoim składzie od kilkudziesięciu do kilkuset związków.

- sole mineralne : makroelementy, mikroelementy.

Olejki eteryczne w stomatologii - annapapuga.pl


Olejki eteryczne charakteryzuje intensywny zapach i zróżnicowany skład. W ich składzie można znaleźć nawet do kilkuset składników – związków chemicznych zwłaszcza z grupy terpenoidów. Olejki eteryczne mają bardzo skomplikowany skład chemiczny i zdarza się, że stanowią mieszaninę 300 różnych substancji. To „Creme de la creme” tego co da się wyciągnąć z rośliny.

 

Ekstrakty roślinne (wyciągi) są pozyskiwane z roślin w procesie tzw. ekstrakcji. Podczas niej czynne substancje rośliny przechodzą do roztworu pod wpływem działania płynu. Pozyskiwanie ekstraktu przebiega przy pomocy ciepłej lub zimnej wody, spirytusu, oleju itp. i przeprowadza się go w taki sposób, aby osiągnąć jak najmniejsze straty wartościowych substancji. Wyciągi mogą mieć konsystencję płynną (wyciągi płynne i nalewki), półstałą (wyciągi gęste i oleożywice) i stałą (wyciągi suche). Tego typu wyciągi pozyskiwać można z całych roślin albo z ich poszczególnych części (liści, łodyg, korzeni, kwiatów, soku, itp.) Często ekstrakty zawierają większą ilość jednego składnika „wyciągniętego” z rośliny np. wyciąg z zielonej herbaty 95% polifenoli, gdzie normalnie w roślinie ich zawartość wynosi 50%.

 

Należy zaznaczyć, że np. olejki eteryczne i ekstrakty roślinne pozyskane z tych samych gatunków roślin występujących w różnych rejonach świata, mogą różnić się od siebie składem chemicznym. Jako przykład można podać olejek z drzewa herbacianego, który najbardziej wartościowy skład ma ten pozyskany z upraw w Australii.

NAKOIO - innowacje dla stomatologii

Nakoio jako firma z pogranicza farmacji, fitoterapii i nanotechnologii skupionej na stomatologii sięgnęła do mocy olejków eterycznych i ekstraktów roślinnych w kontekście dbania o zdrowie jamy ustnej. Stworzyła innowacyjną na skalę światową linię produktów do higieny jamy ustnej – kropelki stomatologiczne do mycia zębów i pielęgnacji dziąseł, łącząc w jednym produkcie naukę i naturę.


 

NAKOIO- Dental Bazar d'Essence kropelki



Każdy z produktów NAKOIO linii Dental Bazar – kropelek – zawiera ksylitol – naturalnie występujący cukier uzyskiwany z brzozy, mający silne działanie przeciwpróchnicowe, wspomagający remineralizację szkliwa i wzmagający wydzielanie śliny, mający istotny wpływ na redukcję osadu nazębnego oraz hamowanie rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych za tworzenie się płytki nazębnej. Pentylene glycol ułatwia przenikanie substancji aktywnych przez śluzówkę.

Dental Bazar d'Essence kropelki stomatologiczne - annapapuga.pl

Kropelki stomatologiczne mają lekką żelową formę, aby nie spływały z włosia szczoteczki. Pompka umieszczona na buteleczce ułatwia aplikację, a ciemne szkło zapewnia ochronę przed światłem.

 

Dental Bazar d'Essence dozowanie krpoelek stomatologicznych - annapapuga.pl

Kropelek można użyć jako samodzielnego produktu do mycia zębów lub jako dodatku wzbogacającego pastę do zębów. Do jednego użycia wystarcza od jednej do trzech kropelek. Ze względu na ich postać można ich używać i ze szczoteczką manualną i elektryczną, nie pienią się.

Po użyciu każdego rodzaju kropelek odczuwamy świeżość, której uczucie długo utrzymuje się w jamie ustnej.

Obecnie na rynku są dostępne 4 rodzaje kropelek stomatologicznych do mycia zębów Dental Bazar d'Essence:

- Kropelki Dental Bazar d'Essence TeaTree zdrowe dziąsła i przeciw powstawaniu kamienia

 

Dental Bazar d'Essence TeaTree- annapapuga.pl


- Kropelki Dental Bazar d'Essence Grapefruit przeciw ppowstawaniu płytki nazębnej

 

Dental Bazar d'Essence Grapefruit


- Kropelki Dental Bazar d'Essence Neem zdrowe zęby i dziąsła
 

Dental Bazar d'Essence NEEM - annapapuga.pl


- Kropelki Dental Bazar d'Essence Ginger na nieświeży oddech
 

Dental Bazar D'Essence kropelki Ginger na nieświeży oddech
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG o zębach
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu